Home » » Τους πόνεσε σε νεκρό χρόνο η ΑΕΚΑΡΑ!

Τους πόνεσε σε νεκρό χρόνο η ΑΕΚΑΡΑ!

Written By AEKTV on Τρίτη 13 Νοεμβρίου 2018 | 10:10:00 μ.μ.

Η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ ισοφάρισε (23-23) με πέναλτι μέσα στο Ρέντη και τέζα όλοι στο 60'!- Αρνήθηκαν να χάσουν οι ΜΑΓΚΕΣ με κορυφαίο τον παιχταρά Γιάκομπσεν-Το aek365 σας μετέδωσε live το ματς

Έτσι, μέσα στο σπίτι τους. Εκεί που νόμιζαν ότι είχαν... κερδίσει. Οταν νόμιζαν πως είχαν... καθαρίσει. Στο τελευταίο δευτερόλεπτο και με πέναλτι (που φυσικά και ήταν). Οι μάγκες του χάντμπολ της ΑΕΚ, με τρομερή αντεπίθεση στο δεύτερο ημίχρονο, αρνήθηκαν να χάσουν από τον Ολυμπιακό και... ξέραναν όλο το Ρέντη με γκολ-πέναλτι του Γιάκομπσεν στο 60'! Η Ένωση, λοιπόν, στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 7ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος της Handball Premier απέσπασε την ισοπαλία (23-23) και έδειξε έτοιμη για μεγάλα πράγματα, λίγο πριν το παιχνίδι για το Τσάλεντζ Καπ με αντίπαλο την Μπρέγκεντς.
Το ματς
Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με ένα σερί, ενώ η ΑΕΚ δεν μπορούσε να βρει νωρίς τα πατήματά της (4-0). Η Ένωση στη συνέχεια αντέδρασε και ανέβασε την απόδοσή της (7-3) σε άμυνα και επίθεση και κατάφερε να ροκανίσει τη διαφορά σε 8-6. Κάπου εκεί οι «ερυθρόλευκοι» πέτυχαν κάποια σερί γκολ και αυτό τους έδωσε τη δυνατότητα να πάρουν και πάλι μια διαφορά 4 γκολ (10-6). Οι παίκτες του Νίκου Γραμματικού, όμως απάντησαν και πάλι και μείωσαν στο γκολ (11-10) λίγο πριν το ημίχρονο. Τελικά, ο Ρέινα σκόραρε και έγραψε το 12-10, με το οποίο οι δυο ομάδες μπήκαν στα αποδυτήρια.
Στην επανάληψη, η ΑΕΚ μπήκε ανεβασμένη. Οι «κιτρινόμαυροι» έδειξαν καλή εικόνα στην αμυντική και επιθετική τους λειτουργία και πίεσαν αρκετά τους γηπεδούχους. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα η Ένωση να ισοφαρίσει (15-15). Από εκεί και πέρα το παιχνίδι ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ και καμία από τις δυο να μην μπορεί να ξεφύγει (17-17, 20-20). Ο Ολυμπιακός πήρε μια διαφορά 2 γκολ (20-18), η οποία δεν έμεινε για πολύ, αφού η ΑΕΚ είχε τις λυσείς για να ισοφαρίζει (21-21). Τα τελευταία λεπτά είχαν δραματικό χαρακτήρα, αλλά η ΑΕΚ έδειξε ψυχή και συγκέντρωση και γκολ-πέναλτι του Γιάκομπσεν στο 60' απέσπασε το ισόπαλο αποτέλεσμα 23-23.
Τα πεντάλεπτα: 2-0, 5-2, 8-4, 8-5, 11-9, 12-10 (ημιχρ.), 14-11, 15-15, 17-17, 20-20, 22-21, 23-23. by aek365