Home » » Συνεχίζει το «κυνήγι» η ΑΕΚ

Συνεχίζει το «κυνήγι» η ΑΕΚ

Written By AEKTV on Σάββατο 15 Μαρτίου 2014 | 9:31:00 μ.μ.

Στο κυνήγι της κορυφής παραμένει η ΑΕΚ η οποία επικράτησε 3-1 του ΟΠΕΡ και διατήρησε τις ελπίδες της για πρωτιά στην κανονική περίοδο της Α1 βόλεϊ γυναικών, δύο αγωνιστικές πριν το φινάλε. Δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα να παραμείνει στο κυνήγι της κορυφής η ΑΕΚ, η οποία επικράτησε με 3-1 του ΟΠΕΡ στην 21η αγωνιστική της Α1 βόλεϊ γυναικών.

Οι «κιτρινόμαυρες» μπήκαν δυνατά στο ματς και δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-0 (8-25) ενώ στη συνέχει η χαλάρωση της ΑΕκ έφερε την ισοφάριση με 25-22.

Στο τρίτο σετ, η ΑΕΚ βρήκε ξανά τη συγκέντρωση της, βελτίωσε σέρβις και μπλοκ, απέφυγε τα εύκολα λάθη και διατηρώντας απόσταση ασφαλείας (12-17) πήρε και πάλι τα ηνία του αγώνα με 2-1 (22-25).

Ο επίλογος γράφτηκε με τις φιλοξενούμενες να παρουσιάζονται με την ίδια σοβαρότητα στο τέταρτο σετ μη επιτρέποντας στο Ρέθυμνο να παλέψει για κάτι περισσότερο από μία καλή εμφάνιση.

Τα σετ: 08-25, 25-22, 22-25, 17-25

ΟΠΕΡ (Χαχαγιόπουλος): Σαπαρέφσκα 4 (3/7 επ., 33% υπ., 1 μποκ), Βασίλεβα 8 (1 άσος, 6/26 επ., 37% υπ., 1 μπλοκ), Φεντότοβα 10 (1 άσος, 5/31 επ., 4 μπλοκ), Μαυρέα 1 (1 μπλοκ), Μπόντσεβα 5 (2 άσοι, 2/7 επ., 1 μπλοκ), Νίκιτς 19 (2 άσοι, 14/44 επ., 3 μπλοκ), Σημαντηράκη (λ, 20% υπ. - 10% άριστες), Μιχαήλ, Κατερίνη, Χατζάκη

AEK (Ρουμελιώτης):
Φερνάντεζ 9 (3 άσοι, 4/12 επ., 2 μπλοκ), Ιβάνοβα 3 (3/17 επ., 43% υπ.), Γιόσοβιτς 20 (16/42 επ., 4 μπλοκ), Παπαφωτίου 14 (12 άσοι, 2/8 επ.), Καβαθά 3 (1 άσος, 1/6 επ., 1 μπλοκ), Τοτσίδου 14 (11/28 επ., 3 μπλοκ), Ρόγκα (λ, 44% υπ. - 22% άριστες), Κρουκ 5 (2 άσοι, 2/4 επ., 1 μπλοκ), Γιακουμή 4 (2/6 επ., 2 μπλοκ)

«Το βλέμμα στον Ολυμπιακό»
Αποφασισμένος να κυνηγήσει την πρωτιά στην κανονική περίοδο είναι ο Μανώλης Ρουμελιώτης. Ο τεχνικός της ΑΕΚ τόνισε πως η χαλάρωση παραλίγο να στοιχίσει στην ομάδα του, υπογραμμίζοντας πως η σκέψη αμέσως έχει γυρίσει στο ματς με τον Ολυμπιακό.

«Πήραμε ένα ματς καθοριστικό για εμάς, γιατί έπρεπε να φύγουμε χωρίς απώλειες. Ίσως προηγηθήκαμε πιο εύκολα από ό,τι έπρεπε και αυτό έφερε χαλάρωση στο 2ο σετ στο οποίο βρεθήκαμε να κυνηγάμε συνέχεια. Στη συνέχεια, ευτυχώς επανήλθαμε στα δικά μας στάνταρ και πήραμε σχετικά εύκολα τα δύο επόμενα. Από σήμερα κιόλας στρέφουμε το βλέμμα μας στο ματς με τον Ολυμπιακό με στόχο να κατακτήσουμε την πρώτη θέση στην κανονική διάρκεια».

Από την άλλη, ο Μιχάλης Χαχαγιόπουλος είπε μετά το τέλος του ματς: «Έγινε ένα καλό παιχνίδι χωρίς άγχος, απέναντι σε μία από τις καλύτερες ομάδες του πρωταθλήματος. Η ΑΕΚ μας πίεσε στο σέρβις, εμείς χάσαμε την καλή μας υποδοχή και δεν είχαμε σωστή ανάπτυξη. Στο 2ο βελτιωθήκαμε και φτάσαμε στην ισοφάριση, ενώ τόσο στο 3ο όσο και στο 4ο σετ, κοιτάξαμε την ΑΕΚ στα μάτια».